Categories
Tümü

#Seo anahtar kelimeler; Neler Okuyacaksınız?

 1. SEO için en iyi anahtar kelimeleri bulma
  1. Anahtar kelime optimizasyonu ipuçları
 2. SEO için sayfa başlıkları ve meta açıklamalar nasıl olmalıdır?
  1. Sayfa başlıkları ve meta açıklamalar nasıl optimize edilir?
  2. Başlık etiketi kontrol listesi
 3. Google başlık etiketinizi geçersiz kılabilir mi?

Seo Anahtar Kelimeler Nedir?

Arama motorları için optimize edilmiş bir web sitesi, potansiyel ziyaretçi tabanı olarak arama motorlarını sitenize bağlamaya yardımcı olan SEO anahtar kelimeler “aynı dili konuşur”. Anahtar kelimeler SEO’nun ana unsurlarından biridir.

Başka bir deyişle, kullanıcıların sizi bulmasını kolaylaştırmak için sunduğunuz ürünleri, hizmetleri veya bilgileri nasıl aradıklarını bilmeniz gerekir; aksi takdirde yanlış anahtar seçiminde satmış olduğunuz ürünü Google ziyaretçiye göstermez. Bu nedenle, bir anahtar kelime listesi geliştirmek, herhangi bir arama motoru optimizasyonu girişiminin ilk ve en önemli adımlarından biridir. Anahtar kelimeler diğer tüm SEO çalışmaları için temel olduğundan, SEO anahtar kelimelerinizin kitleniz ile son derece alakalı olmasını ve etkili bir şekilde  organize olmasını sağlamak için zaman ve yatırım yapmaya değer.

 

Doğru SEO anahtar kelimelerine yerleşmek, hem deneme hem de hata içeren hassas bir süreçtir, ancak temel bilgilerin anlaşılması kolaydır. Burada, müşterilerinizin aradıklarını araştırarak, bir arama motoru sonuçları sayfasında sıralamanıza yardımcı olacak anahtar kelimeleri keşfederek ve onları çevrim içi içeriğinizde çalışmaya yönlendirerek size yol göstereceğiz. Not: Bu yazıya katkı sağlayacak Google’da Reklam Vermek İsteyenler İçin 10 İpucu adlı blog yazısını da incelemenizi tavsiye ederim.

SEO için en iyi seo anahtar kelimeleri bulma

SEO anahtar kelime araştırması söz konusu olduğunda, çoğu kişi eksik bilgi veya yeni başladığından dolayı aynı hataları yapar..

 • Yalnızca bir kez SEO anahtar kelime araştırması yapmak,
 • SEO anahtar kelime listelerini güncellememek ve genişletmemek. Veya,
 • Çok popüler olan, yani çok rekabetçi oldukları anahtar kelimeleri hedeflemek.

Temel olarak, SEO anahtar kelime araştırması işinizin sürekli ve gelişen bir parçası olmalıdır. Eski anahtar kelimelerin periyodik olarak yeniden değerlendirilmesi gerekir. Yüksek hacimli, rekabetçi anahtar kelimelerin aksine “Güncel/Trend” anahtar kelimeler olmalıdır. Sitenizi ziyaret edenler – özellikle de hizmetlerinizi aktif olarak arayan kişiler ise – en az kaç kişinin ziyaret ettiği kadar önemlidir.

Kendinizi rakiplerinizle aynı anahtar kelimeleri kullanarak bulursanız göze çarpmazsınız. Yalnızca yeni anahtar kelime arama araçlarını denemek ve sonuçları takip etmekle kalmaz, aynı zamanda kendi araştırmanıza dayanarak deneme yapmaktan çekinmeyin.

HER ŞEY SIRAYLA

Anahtar kelime araştırması. Bunu hem web siteniz hem de içerik pazarlama stratejiniz için yapmanız gerekir. Bu sonuçlarda sunulmak için potansiyel müşterilerinizin aradığı bir dizi terim belirlemeniz gerekir. En yüksek hedef, şirketinizin Google’da kolayca bulunabilmesi olmalıdır.

Mevcut anahtar kelime araştırmasıyla web sitenizi ve blogunuzu optimize etmeye devam etmemeniz gerektiğini söylemiyorum. Diyorum ki arama hacmi çoğu zaman yavaş gelişir . Bu nedenle, yeni ve daha alakalı içerikle tekrar gözden geçirilmeden ve güncellenmeden önce bir içerikten altı ay veya daha uzun bir süre yararlanabilmeniz gerekir.

Anahtar kelime optimizasyonu ipuçları:

 • Seçtiğiniz anahtar kelimeyi, sayfanın başlığı ve ilk paragrafı da dahil olmak üzere HTML sayfası içeriğiniz boyunca kullanın. Bu, arama motorlarına ve kullanıcılara aradıkları bilgilere sahip olduğunuzu gösterir.
 • Mümkünse kısa anahtar kelimeler üzerinden uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmaya çalışın.
 • Anahtar kelimeleri uygulamaya koymadan önce SEMRushgibi bir araç kullanın . Bu araçlar, aylık arama sayısı, şu anda kaç sonuç gösterdiği ve belirli bir anahtar kelime için sıralamanın ne kadar zor olacağı gibi bilgiler sağlayabilir.

 

Seçtiğimiz anahtar kelimelerle sayfalarımızdaki içeriği optimize etmemize yardımcı olması için Yoast WordPress eklentisini kullanıyoruz. Bu eklenti, içeriğinizi analiz eder ve arama motorları için en önemli faktörlerin nasıl geliştirileceği konusunda önerilerde bulunur.

SEO anahtar kelimeler için sayfa başlıkları ve meta açıklamalar nasıl olmalıdır?

En iyi sayfa başlıklarını ve meta açıklamaları yazmak için bunları benzersiz yapmalı, çok kısa veya uzun olmadıklarından emin olmalısınız, her sayfa için doğru anahtar kelime öbekleri kullanmalı, anahtar kelimeler girmemeli ve robotlar için değil, insanlar için yazmalısınız.

Bu kurallar basit ve takip edilmesi kolaydır ve iyi optimize edilmiş sayfa başlıkları ve meta açıklamalar sonucu web sitenize daha fazla trafik gelir.

Kötü yazılmış veya eksik meta açıklamalar, kullanıcıların Google’ın arama sonuçlarında bir sayfayı fark etmemesine neden olabilir; bu, sayfalarını ziyaret etmek isteyen ve rakiplerini değil işletme sahipleri için kötü bir haberdir.

Sayfa başlıkları ve meta açıklamalar nasıl optimize edilir?

Google, her arama sorgusu için sürekli olarak doğru SERP tasarımını göstermeye çalışıyor. Bu nedenle, Google’ın sonuçları gösterme biçimiyle eşleşmeyen bir sayfa başlığı veya meta açıklama yazarsanız, işlerini yaparak rakiplerinize yardımcı olursunuz.

Başlık etiketi kontrol listesi

 • Uzunluk: Başlık etiketleri boşluklar dahil 50-60 karakter uzunluğunda olmalıdır.
 • Anahtar kelime yerleşimi: En önemli anahtar kelimelerinizin en sonuncusu gelecek şekilde, başlık etiketinizde en önemli anahtar kelimelerinizin önce olması gerekir.
 • Marka adı:Şirketinizin adı önemli anahtar kelime öbeklerinin bir parçası değilse, başlık etiketinin sonuna yerleştirin.
 • Başlık etiketlerini çoğaltma: Her sayfa için farklı yazılmalıdır. Başlık etiketlerinizi toplu olarak çoğaltmayın, arama görünürlüğünüzü olumsuz etkiler.
 • Alakalı hale getirin: Başlık etiketleri, sayfadaki içeriği doğru bir şekilde tanımlamalıdır.
 • ‘Anahtar kelime aynı şeyler’ başlık etiketleri: Bunlar, her şey için sıralamaya veya bir kelimeyi tekrar tekrar tekrarlamaya çalışan kötü yazılmış başlık etiketleridir. Anahtar kelime doldurma, başlık etiketleri söz konusu olduğunda en kötü suçtur ve bunun için cezalandırılırsınız.
 • Başlığınızı (<h1> etiketi) başlık etiketinden farklı yapın: Bu, sayfanızın anahtar kelime öbeklerini değiştirmek ve farklı arama amacı için görünme şansını artırmak için başka bir fırsattır.

Google başlık etiketinizi geçersiz kılabilir mi?

Evet bazen Google, SEO anahtar kelimeler ve başlık etiketinizi beğenmezse, meta açıklamanızdan ve sayfa içeriğinizden bilgi alarak arama motoru sonuçları için yeniden yazar . Bu, oluşturduğunuz kadar iyi olmayacaktır, bu nedenle kendi başlık etiketinizin tamamen alakalı, açıklayıcı, anahtar kelime açısından zengin ancak okunabilir ve doğru uzunlukta olduğundan emin olmalısınız.

Son olarak,

SEO anahtar kelimeler, başlık etiketleri ve meta açıklamalar, web sitenizin içeriğinin önemli öğeleridir. Başlık etiketi ve meta açıklama etiketleri, tanımladıkları web sayfasının içeriğiyle alakalı anahtar kelimeler içermelidir. Bu, Arama Motorlarının sayfanın ne hakkında olduğunu anlamasına ve web sayfalarınızı alakalı anahtar kelimeler veya anahtar kelime öbekleri için dizine eklemesine yardımcı olur. Başlık etiketleri ve meta açıklamalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir uzmandan yardım alın.

Biajans.net 2012 yılından bugüne, yenilenen ve sürekli gelişen bir dijital reklam ajansıdır. Buraya tıklayarak Politikalarımız ve hakkımızda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca buradan yada buraya tıklayarak tamamlanan ve devam eden projelerimizi görüntüleyebilirsiniz.
Daha fazla bilgi için iletişime geçiniz..

Mustafa ÜST
Kurucu Ortak – Reklam/Analiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takvim

Şubat 2024
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Kategoriler

Son Yorumlar