Categories
Tümü

#Markalar ve İşletmeler için İnstagram Yönetimi; Neler Okuyacaksınız?

 1. İşletmeler İçin Instagram Yönetimi
 2. İşletmeler İçin Instagram Neden Önemli?
 3. Etkili Instagram Yönetimi Nasıl Olur?
  1. Instagram Algoritmasını Anlayın
  2. Instagram Reklamlarını Algoritmaya Uygun Kullanın
  3. Markalar Ve İşletmeler İçin İnstagram Yönetimi Araçları
  4. İşletmeler İçin Etkili Instagram Yönetimi Tavsiyeleri
 4. Instagram Hesap Yönetimi Ve Reklam Fiyatları

Sosyal Medya'da Kalıcı Ve Etkili Olmak Neden Önemli?

İşletmeler için Instagram yönetimi

Markalar ve işletmeler için instagram yönetimi; Instagram çoğumuzun vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Sıkıldığımız her an artık Instagramı’ açıyoruz. 26 Milyon’dan fazla iş hesabı bulunan Instagram’da rekabette her geçen gün artmaya devam ediyor. İşletmeler bir adım daha öne çıkmak için yaratıcılıklarını, kampanyalarını ve zengin içeriklerini öne sürüyor. Takipçilerini tatmin etmek için rakipleriyle yarışıyor. İşte günümüz Instagram’ın geldiği son nokta bu.

Kevin Systrom Instagram’ı 2012’de 1 milyar dolara sattığında, kullandığımız Instagram bugün geldiği halinden çok uzak bir noktadaydı. Zaman içerisinde fazlasıyla büyüyen ve gelişen Instagram, sosyal medyanın ana platformlarından biri olmayı ve hayatımızın tam ortasına girmeyi başardı. Peki Instagram’da rakiplerimizin önüne geçebileceğimiz, ürün veya hizmetlerimizi potansiyel müşterilerimize gösterebileceğimiz aynı zamanda markalaşabileceğimiz bu platformda ne yapacağız? Instagram’da nasıl doğru reklam vereceğiz? Bu soruların tüm cevaplarına ve daha fazlasında yazımızın devamında yer vereceğiz. Ama öncelikle neden Instagram? İşletmeniz için Instagram neden önemli gelin bir bakalım.

Bu yazıya önerilen diğer blog yazıları: 5 Adımda İnstagram Reklam Vermek Google’da Reklam Vermek İsteyenler İçin 10 İpucu

İşletmeniz İçin Instagram Neden Önemli?

Instagram işletmeniz paha biçilemez bir kaftan. İşletmenizin ürünlerini yada hizmetlerini gösterebileceğiniz, 2020 istatistiklerine göre 1 milyar aktif kullanıcısı olan bir platform. Günlük 500 milyon tekil kullanıcısı ile 750 milyon aktif günlük InstaStory kullanıcısı bulunuyor. Ve Türkiye’de 38 milyon kullanıcı sayısı ile Dünyanın en çok Instagram kullanan ülkeleri sıralamasında 6. oluyor.

Rakamlar çılgınca değil mi? Kullanıcıların %73’ünün Instagram’da bir işi veya işletmeyi takip ettiği istatistiği ise, bu platformun bir sosyal paylaşım platformundan öte pazarlama platformu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Rakamları sevenlere işletmeniz için Instagram’ın önemini rakamlar ile anlattık. Hala aklında soru işareti kalanlara Instagramın işletmeler için önemine devam edelim;

Görsel içerikler yazılı içeriklere göre %76 daha fazla akılda kalıcı oluyor. Aynı zamanda günümüz çağında uzunca bir yazıyı okumak yerine video yada görsel ile daha hızlı kararlar verebiliyoruz.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz istatistiklere ek olarak; Instagram kullanıcıları en az 30 dakika uygulama üzerinde zaman geçirmeye özen gösteriyor. Aktif olarak kullanım sağlayan bu kişilerin büyük çoğunluğu; beğendiği markaları takip ederek, kampanyalardan haberdar olmak istiyor. Bu durum Instagram reklam pazarlamasının ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bizlere gösterebiliyor. Son iki yıldır Instagram’ın ne adar popüler olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım. Kullanıcı sayısı ile gündemin en çok kullanılan sosyal medya platformu Instagram.

Etkili Instagram Yönetimi Nasıl Olur?

Günümüzün en popiler sosyal ağı olan Instagram artık olmazsa olmazımız haline gelmiş durumda. Çok takipçili popiler bir hesaba sahip olmak isteyebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi daha fazla kişiye ulaştırarak marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Artık bir çok kişi ve işletme için ciddi kazanç kapısı olan Instagram, işletmeler için mükemmel bir reklam platformu haline geldi. Durum böyle olunca profesyonel bir şekilde yönetilen bir Instagram hesabına sahip olmak bir ihtiyaç haline geldi.

Peki etkili Instagram yönetimi için neler yapmak gerekiyor? Biajans.Net olarak müşterilerimizin hesaplarını nasıl yönetiyoruz? Tabi ki önce Instagram algoritmasını anlayarak. Devam edelim..

Instagram Algoritmasını Anlayın

Instagram algoritması aslında Google, Facebook ve diğer algoritmalar gibi kullanıcıya en iyi deneyimi sunmak ve platform içinde daha fazla zaman geçirmesini amaçlamaktır. Algoritma, kullandığınız hashtag sayısı, paylaştığınız görselin üzerinde bulunan yazı yoğunluğu, post açıklaması ve hashtag uyumu ve paylaşılan içeriğin açıklama ile alakalı olup olmaması gibi saymakla bitmeyecek kadar önemli istekler barındırıyor. Bunların en başında ise aktif bir kullanıcı olmak ve etkileşim içinde olmak geliyor.

Bunlar sadece bir kaçı tabi, Instagram algoritmasını daha iyi tanımanız paylaşımlarınızı veya reklamlarınızı daha doğru çıkmanızı ve sonuç almanızı sağlar.

Etkileyici Ve Sıra Dışı Görseller Kullanın

Aslında olayın doğası gereği, yani Instagram mecrasının iletişimi gereği bunu yapmamız gerekiyor. Bilindiği gibi Instagram bir resim paylaşım platformu. Paylaşmaya değer göreceğiniz resimleri paylaşın ya da şöyle diyelim kitlenizin görmesine değer olacak resimler paylaşın. Sevilen bir Instagram sayfası olmak sadece işin ticari boyutu değil organik takipçi anlamında fayda sağlayacaktır.

Yeni nesil cihazların hepsi HD görüntü kalitesini desteklediği için günümüz teknolojisine uygun, yüksek çözünürlük içeriklerle birlikte markanızı yansıtacak bir içerik olmasına da özen gösterin.

Durağan ve bilindik görsellerden kaçının, Instagramda paylaşacağınız görseller konusunda yaratıcı davranın. Hedef kitlenize yönelik özel içerikler üretin. Alanınıza uygun, takipçilerinizle paylaşabileceğiniz gündem ve yaşama dair keyifli içerikler hazırlayın. Bu paylaşımlar markanızı yaşayan bir markaya dönüştürerek bir ruha sahip olmasına yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Video Ve Tanıtım Filmi Kullanın

Instagram’da tek bir resimle anlatamadığınız bir çok şeyi video içeriği ile anlatabilirsiniz. Özelliklede işletmeyseniz kesinlikle bir tanıtım filminiz olmalı. İnsanlar profilinize girdiğinde sizin ne iş yaptığınızı ne hizmet sunduğunuzu profilinizde ki tanıtım filmini izleyerek ölçümleyebiliyor. Bu sebepten dolayı kesinlikle işletme sahiplerinin, kısa tanıtım filmlerine profillerinde yer vermesi gerekiyor. Ayrıca video görsel açıdan daha zengindir ve algoritma bir içeriği kullanıcının karşısına çıkarırken, eğer paylaştığınız içerik video ise daha fazla kullanıcının karşısına çıkaracaktır.

Hashtag İçin Araştırma Yapın

İçeriklerinizdeki yazıların, başlıkların ve yorumların en iyi şekilde vermek istediğiniz mesajı ifade etmesi gibi hastagler ile desteklenmesi büyük önem taşır. Hashtag sizden haberdar olmayan bir kitleye de ulaşmanızı sağlayacaktır. İşiniz, yazınız ve hedef kitleniz hakkında mutlaka hashtag yani etiket ekleyin. (Popüler arama etiketleri, günün belli saatlerinde kullanılan etiketler ve sizinle tamamen alakasız açıklama ve etiketlerden kaçının; bunlar markanıza yardımcı olmayacaktır.)

Yazı başına 10 ile 15 hashtag kullanmaya çalışın. Size özel bir hashtag de zamanla takipçilere anımsatılabilir. Yazınızda en az 8 Hashtag kullanmaya gayret etmenizi öneririz. Maksimum ise 17 hashtag önerilmekte. Yazı başına bazen de 30 hashtage kadar kullanabilirsiniz, Ancak bunun için yazınız da bir çok konunun geçmesine ihtiyaç vardır ve nadiren yapılmalıdır.

Özellikle ticari amaç güden bir sayfayı yönetiyorsanız etiketlerinizi hedef kitlenize göre seçmelisiniz.

Klasik yöntemlerden biraz uzaklaşıp doğru yöntemleri bulup uygulamamız gerekiyor. Zira yeni algoritmalar ile Instagram’da etkileşim yakalamak kolay sayılmaz. Bir hashtagin milyonlarca kullanılması veya ciddi trafik yaratması sizin o hashtag tünelinden erişim çekeceğiniz anlamına gelmez. Bu nedenle anahtar kelimeleri tespit edip; düşük takipçi, yüksek erişimli sayfaları bulmalı ve onların hashtaglerini kullanmalıyız.

Instagram Reklamlarını Algoritmaya Uygun Kullanın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ticari amaçla kullandığınız bir hesabınız varsa Instagram algoritmasını tanımanız gerekiyor. Paylaşımlarınızda olduğu kadar Instagram reklamlarında da algoritmanın önemi çok büyüktür. Reklamda kullanılacak olan görselin boyutu, renklerin uyumu, görsel veya video içindeki yazıların büyüklük oranı, yoğunluğu, başlıklar görsel açıklamaları ve hitap edeceğiniz hedef kitleye kadar bir çok alanda algoritmayı tanıyarak reklam çıkmanız gerekiyor. Eğer Instagramın güncel algoritmasını tanımadan reklam çıkıyorsanız şansınız bol olsun.

Instagram’da çıkacağınız reklamların sadece görsellikten ve hedef kitleden ibaret olmadığını anlamamız gerekiyor. Potansiyel erişmek istediğiniz kitleyi demografik özelliklere göre yaşadığı şehirden davranışlarına kadar bir çok detaylı analiz sonucuna göre hedeflemeniz gerekiyor. Ayrıca son zamanlarda duyduğum bir diğer konuda reklamları Instagram uygulaması üzerinden çıkmak.

Instagram reklamlarını uygulama üzerinden çıkmak sizin için zaman ve para kaybıdır. Bunu tüm bilgi ve tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Business Manager üzerinden verilen reklam ile mobil uygulama üzerinden verilen reklam tartışılamaz bile. Mobil uygulama üzerinden kişisel hesapların, resimlerine beğeni gelmesi için reklam çıkması gayet normal. Fakat eğer bir işletme hesabınız var ve müşteri odaklı bir reklam çıkıyorsanız sakın Instagram mobil uygulama üzerinden reklam çıkmayın. Bu sizin için hem zaman hem de boşa para harcamanızı sağlar.

Sonuçta kimsenin ne boşa harcayacak zamanı, nede parası var..

Instagram’da Çekilişlere Katılın

Etkili Instagram Yönetimi konusunda bir diğer önemli dinamik “Instagram Çekilişleri”dir. Eğer yolun başındaysanız çekilişlere katılarak organik bir şekilde takipçi edinebilirsiniz. Eğer yolu yarıladınız ve ihtiyacınız olan şey takipçilerinizi canlandırmaksa çekiliş düzenleyebilirsiniz. Çekilişleri kullanarak profilinize kitle çekebilirsiniz. Ve bu sayede takipçileriniz ile zaman zaman etkileşimde bulunarak Instagramın sevdiği bir profil olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra yeterli sayıda profilinizde takipçiniz var fakat sessiz bir profile sahipseniz, canlandırmak için hemen işletmenizle alakalı bir çekiliş düzenleyin ve kitlenizin sizi yeniden farketmesini sağlayın. Bu sayede büyük bir etkileşim sağlayacağınız için Instagram algoritması sizi zaman zaman daha fazla kullanıcının karşısına çıkaracaktır. Ve aynı zamanda kitlenizle de aranızdaki bağları güçlendirmiş olacaksınız.

Tutarlı Olun Ve Trendleri Takip Edin

Realtime Marketing kolay bir iş değildir. Fakat gündemi ve trendleri takip eden bir Sosyal Medya Yöneticisi, aslında zaten gündemin içinde olduğu için viral etki yaratacak içerikler hazırlamakta çok fazla zorlanmayacaktır. Biraz yaratıcılık, biraz tasarım, zekice bir metin… İşlem tamam.

Eğer işletme olarak bir sosyal medya uzmanı ile çalışmıyorsanız, trendleri sürekli takip etmeniz gerekecek. Tutarlı olarak trendleri takip ederek, gündeme ait insanların sevebileceği ama aynı zamanda da işletmenizle alakalı görsel, video, açıklama ve hashtag uyumu ile Instagram’da aktif olmanız gerekecek. Aynı zamanda paylaştığınız içeriklerin tasarlanması ve ileri tarihli planlanması gibi yada hashtag araştırması gibi bir çok işi bir arada yapmanız gerekecek. Ama merak etmeyin yazımızın devamında işleri biraz olsun kolaylaştıracak birkaç uygulama ve programdan bahsettik.

Markalar ve İşletmeler İçin İnstagram Yönetimi Araçları

Instagram, markasını tanıtmak ya da kendi profilini geliştirmek isteyenler için oldukça büyük bir dünya. Yapılacak paylaşımları dikkat çekici hale getirmek için başvurabileceğiniz yüzlerce alternatif var. İçerinden en popüler olanları ve kullanıcılar tarafından beğenilenleri bir araya getirdik.

 • Snapseed Google’ın en başarılı uygulamalarından biri. Kırpma, poz, ışık gibi ayrıntılar için profesyonel çözüm arayanlar için doğru tercih olan Snapseed’e sadece mobil marketlerden erişilebiliniyor.
 • En popüler programlardan biri olan Buffer, sadece Instagram değil, diğer sosyal medya paylaşımlarınızı izlemenizi, yönetmenizi ve analiz etmenizi sağlayan güvenilir ve yararlı bir uygulama.
 • Instagram paylaşımlarınızı zamanlamanızı ve takip etmenizi sağlayan uygulama kullanım kolaylığıyla yeni başlayanlar için oldukça tercih edilen bir uygulama.
 • Hareketli paylaşım sevenler için alternatif sayılabilecek bir uygulama olan Giphy, kütüphanesinde bulunan binlerce gifin arasından beğendiklerinizi video olarak instagram hesabınızdan paylaşmanızı sağlıyor.
 • Unfold, Instagram Hikayeler için pratik tasarımlar yapılmasını sağlayarak diğer fotoğraf düzenleme uygulamalarından ayrılıyor.

İşletmeler İçin Etkili İnstagram Yönetimi Tavsiyelerim

Şimdi tüm bu bilgiler ışığında etkili Instagram yönetimi için tavsiyeleri listeleyelim. İşte daha etkin bir Instagram yönetimi yapmanızı sağlayacak o öneriler;

 • Markanız için doğru bir sosyal medya kurgusu ve planı hazırlayın (Hedef Kitle Analizi vs.)
 • Düzenli olarak paylaşım yapın
 • Takipçi sadakati / alışkanlığı oluşturun.
 • Fotoğrafları optimize edin ve filtre kullanın.
 • Instagram içinde “insan yüzü” olan fotoğrafları çok seviyor. Bu detayı unutmayın.
 • Çekiliş yapın ama kurguyu doğru yapın.
 • Instagram hesabınızı diğer mecralarda da paylaşın ve Instagram etkileşiminizi arttırın.
 • Instagram’ın güncel algoritmasını takip edin.
Instagram Hesap Yönetimi Ve Reklam Fiyatları

Instagram reklam ve hesap yönetimini doğru ve stabil yapmak için oldukça zamana ihtiyaç vardır. Paylaşılacak görsel/video tasarlanması, içeriklerinizin en etkin saatlerde paylaşılması, içerik için yazı ve doğru hashtag kullanılması, reklam hesabı kurulumu, rakip analizi ve kitlenizin tanımlanması gibi takipçi sayınızdan beğenilerinize kadar bir çok işlemin yapılması İşletme profiliniz için çokça zaman ayırmanızı gerektirir. Eğer bunlarla ilgilenecek zamanınız yoksa Biajans.Net ile çalışarak işletmenizi yada hesabınızı doğru şekillendirebilirsiniz.

Biajans.net 2012 yılından bugüne, yenilenen ve sürekli gelişen bir dijital reklam ajansıdır. Buraya tıklayarak Politikalarımız ve hakkımızda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca buradan yada buraya tıklayarak tamamlanan ve devam eden projelerimizi görüntüleyebilirsiniz.
Daha fazla bilgi için iletişime geçiniz..

Mustafa ÜST
Kurucu Ortak – Reklam/Analiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takvim

Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kategoriler

Son Yorumlar