Categories
Tümü

# İnstagramda Reklam Vermek | Instagram en iyi reklam nasıl yapılır?

 1. İnstagramda reklam vermek
  1. Instagram reklamları nedir?
  2. Instagram reklamlarının maliyetleri
 2. Instagram reklam türleri
 3. En iyi Instagram reklam türü nasıl seçilir?
 4. Instagram’da nasıl reklam verilir?
  1. Facebook ads manager kullanarak Instagram’da reklam vermek
  2. Hedef kitlenizi belirleyin
 5. Instagram reklam ipuçları
  1. Hedef kitlenizi tanıyın
  2. Metni akıllıca kullanın
  3. Hikaye reklamları

İnstagramda Reklam Vermek

İnstagramda Reklam Vermek: Başarılı Instagram reklamları oluşturmak çok zor değil, çünkü kullanıcılar zaten platformda alışveriş yapmaya hazırlanıyor.

928 milyondan fazla potansiyel kitleye sahip Instagram reklamları, herhangi bir sosyal medya pazarlamacısı için önemli bir araçtır. 

Ana şirket Facebook’un kapsamlı hedefleme seçeneklerine ve araçlarına erişim sayesinde Instagram reklamcılığı, uygulaması kolay, etkili bir stratejidir.

Bu yazıda, sadece birkaç dokunuşla ilk Instagram reklamınızı oluşturma seçeneği de dahil olmak üzere Instagram’da nasıl reklam vereceğiniz hakkında bilmeniz gereken her şeyi size açıklayacağız.

Bu yazıya önerilen diğer blog yazıları:  Markalar ve İşletmeler İçin Instagram Yönetimi 5 Adımda Instagram Reklam Vermek

Instagram reklamları nedir?

Instagram reklamları, bir işletmenin kullanıcıların Instagram yayınlarını tanıtmak için ödediği gönderiler veya hikayelerdir. Normal Instagram gönderileri gibi görünebilirler, ancak her zaman bir “Sponsorlu” etiketiyle tanımlanırlar. Ayrıca, trafiği veya dönüşümleri artırmak için bir harekete geçirici mesaj düğmesi de içerebilirler.

Instagram reklamlarının maliyeti

Instagram reklamlarının maliyeti nedir sorusunun tek bir cevabı yok. Instagram reklamlarınızın maliyetini etkileyen birçok faktör vardır. Bunların en önemlileri şunlardır:

    • Hedefleme
    • Reklam yerleşimi
    • Reklam biçimi
    • Yılın zamanı

Aslında bütün olay ne kadar harcamak istediğinize veya sonuç başına ne kadar harcamak istediğinize karar vermektir. Neredeyse her bütçeyle Instagram reklamı yapabilirsiniz. Instagram’ın ana şirketi Facebook diyor ki:

“Facebook’ta reklama ne kadar harcamak istediğinizi belirleyin. Ve size harcadığınız bu miktar için olabildiğince çok sonuç almaya çalışacağız. Haftada 5 dolar harcamak istiyorsanız, yapabilirsiniz. Haftada 50.000 $ harcamak istiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. “

Instagram reklamlarınızın maliyetini bir kampanya harcama limiti, günlük bütçe ve teklif stratejisi belirleyerek kontrol edersiniz.

Instagram reklam türleri

Instagram birkaç reklam biçimi sunar:

    • Hikayeler reklamlar
    • Fotoğraf reklamları
    • Video reklamlar
    • Atlı karınca reklamlar
    • Koleksiyon reklamları
    • Reklamları keşfedin
    • IGTV reklamları
    • Instagram Alışveriş reklamları

Her reklam türü, farklı iş hedefleri için çalışır ve farklı harekete geçirici mesaj seçenekleri mevcuttur. Bu reklam türleri kapsamlı ve kafa karışıklığı olmaması için bir sonraki blog yazımızda yer vereceğiz.

En iyi Instagram reklam türü nasıl seçilir?

Reklam biçiminiz konusunda bilinçli olmanız çok önemlidir. Karar vermenize yardımcı olacak büyük bir soru var:

Amacım ne?

Sosyal medya pazarlama stratejinizi gözden geçirerek başlayın. Ardından, Instagram reklam kampanyanız için hedeflemek istediğiniz kitlenizi araştırın.

Ardından, her Instagram reklam formatının desteklediği iş hedeflerine bir göz atın. Bunların hedeflerinizi doğrudan nasıl destekleyebileceğini düşünün. Ayrıca, organik Instagram yayınınızda hangi tür içeriklerin en iyi yanıtı aldığını da düşünün.

Birkaç Instagram reklamı yerleştirdikten sonra, zaman içinde Instagram reklam stratejinizi geliştirmek için reklam türü seçimlerinizi test edebilir ve değiştirebilirsiniz.

Instagram’da nasıl reklam verilir?

Instagram’da reklamlarınızı oluşturmanın iki yolu vardır. En basit yol, mevcut bir gönderiyi doğrudan uygulama içinde tanıtmaktır. Ancak en fazla özelleştirme seçeneği sunan yöntem, Instagram reklamınızı Facebook Ads Manager kullanarak oluşturmaktır.

En basit seçenekle başlayalım.

Uygulamadan Instagram’da nasıl reklam verilir?

Instagram’da reklam vermeye başlamanın en kolay yolu, Instagram profilinizde mevcut bir gönderiyi tanıtmaktır. 

İyi performans gösteren ve çok fazla etkileşim alan bir gönderiniz varsa, bunu uygulama içinde tanıtmak, daha da fazla kullanıcıya ulaşmak için hızlı ve kolay bir yöntemdir.

Bunu yapmak için Instagram’da bir işletme veya içerik oluşturucu hesabına sahip olmanız gerekir.

Ardından, seçtiğiniz gönderiye gidin ve gönderinin altındaki “Tanıtımını Yap” butonuna tıklayın.

Instagram hesabınıza henüz bir Facebook İşletme Sayfası bağlamadıysanız, bunu şimdi yapmanız gerekir. Mevcut bir Facebook Sayfasını seçin veya yeni bir tane oluşturun.

Ardından, reklamınızı kimin göreceğini, onları nereye göndermek istediğinizi, ne kadar harcamak istediğinizi ve reklamınızın ne kadar süreyle yayınlanmasını istediğinizi seçmek için seçenekleri tamamlamanız yeterlidir.

Son olarak, Tanıtım Yap düğmesine dokunun.

Bu kadar! Sonuçları Instagram profilinizin Tanıtımlar sekmesinden izleyebilirsiniz.

Facebook Ads Manager kullanarak Instagram’da reklam vermek

Facebook Instagram’a sahip olduğundan, bu iki sosyal platform için reklam araçları iyi bir şekilde entegre edilmiştir. Bu, Instagram’da yayınlanan reklamlar oluşturmak için Facebook Ads Manager’ı kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca kitleleri ve diğer özellikleri özelleştirebilir ve reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini izleyebilirsiniz.

1. Adım: Hedefinizi seçin

Başlamak için, Reklam Yöneticisi’ne gidin ve + Oluştur’u tıklayın.

Instagram reklamınızı oluşturmanıza ve yönetmenize yardımcı olacak, reklam kampanyası hedefinizi seçmeniz gerekir. Facebook Ads Manager bir hedef listesi sunar.

 • Marka bilinirliği – Henüz sizi duymamış kullanıcılar arasında işletmenizin veya ürünlerinizin farkındalığını artırmaya yardımcı olur.
 • Erişim – Reklamınızı hedef kitlenizde olabildiğince çok kişiye gösterir.
 • Trafik –Web sitenize, uygulamanıza veya seçtiğiniz herhangi bir başka URL’ye yapılan tıklamalar için.
 • Uygulama yüklemeleri – Kullanıcıların reklamı gördüklerinde uygulamanızı indirmelerini sağlayın.
 • Etkileşim – Aldığınız yorumların, beğenilerin, paylaşımların, etkinlik yanıtlarının ve tekliflerin miktarını artırmayı amaçlar.
 • Video görüntülemeleri – Videonuzu izleme olasılığı en yüksek olanlarla paylaşın.
 • Potansiyel müşteriler bulma – Reklamı tıklayan kullanıcılardan potansiyel müşteri verilerini toplayın.
 • Mesajlar –Kullanıcıların marka hesabınıza bir mesaj göndermesini sağlayın.
 • Dönüşümler – Web sitenizde veya uygulamanızda satışları ve kayıt dönüşümlerini artırın.
 • Katalog satışları – Çevrimiçi mağaza kataloğunuzdaki ürünlerin satışını teşvik edin.
 • Mağaza trafiği – Kullanıcıları fiziksel mekanınıza yönlendirin.

Hedefinizi seçtikten sonra, kampanyanıza bir ad vermeniz istenecektir.

Varsayılan ad, yalnızca seçtiğiniz hedef olacaktır (örneğin, “Marka bilinirliği”), ancak kampanyalarınızı takip etmenize yardımcı olması için ona daha özel bir ad vermeyi seçebilirsiniz.

2. Adım: Hedef kitlenizi belirleyin

Sonraki adım, reklamınızla kimi hedeflemek istediğinize karar vermektir.

Instagram Facebook’a ait olduğundan, çok sağlam hedefleme seçeneklerine erişiminiz vardır. Bunlar yaş, cinsiyet ve konum gibi tipik demografik bilgilerin çok ötesine geçer. Bu, potansiyel müşteriniz için benzersiz bir şekilde geçerli olan kopya ve mesajlar oluşturmanıza olanak tanır.

3. Adım: Reklam yerleşimlerinizi seçin

Yerleşimler bölümünde, reklamlarınızın Facebook ve Instagram’da nerede görüneceğine karar verebilirsiniz.

Bunun için iki seçeneğiniz olacak:

 • Otomatik Yerleşimler – Reklamlarınız, hedef kitlenize en iyi performans gösterme olasılıkları olan her yerde gösterilecektir.
 • Manuel Yerleşimler – Reklamınızın nerede görüneceğini seçebileceksiniz. Örneğin, reklamlarınızı yalnızca Instagram Hikayelerinde veya yalnızca Instagram Keşfette görünecek şekilde sınırlamak istiyorsanız, Manuel Yerleşimleri tercih edebilirsiniz.

Yerleşiminizi düzenleyebileceğiniz pencerede buradadır.

Reklamlarınızın gözükmesini istediğiniz yeri seçtikten sonra, bütçenizi seçme zamanı.

4. Adım: Bütçenizi ve planınızı seçin

Bu bölüm, tanıtımınız için ne kadar harcamanız ve ne kadar sürede yayında kalacağınızı belirler.

Maksimum günlük harcama sunan bir günlük bütçe veya belirli bir ömrü olan bir reklam için bütçe seçebilirsiniz. Ayrıca, reklamları sürekli olarak veya yalnızca günün belirli saatlerinde yayınlamayı da seçebilirsiniz.

Facebook Ads Manager, bütçenizin nasıl harcanacağını netleştiren optimizasyon ve teklif stratejisi seçeneklerini de içerir. Bunlar, kampanya hedefinize bağlı olarak özelleştirilebilir.

Bu seçenekleri ayarladığınızda, sağ taraftaki sütundaki Tahmini Günlük Erişim ölçeği, reklamlarınızla her gün kaç kişiye ulaşmayı bilmenizi sağlar.

5. Adım: Reklamınızı oluşturun!

Şimdi reklamı oluşturma zamanı.

Reklamınız için kullanmak istediğiniz biçimi seçerek başlayın.

Burada işler oldukça basit:

 • Fotoğraflarınızı veya videolarınızı seçin
 • Reklam kopyanızı oluşturun
 • Bir ödeme seçeneği seçin
 • Reklamınızı inceleyin
 • Onayla’yı tıklayın

Reklam Yöneticisi, resimlerinizi veya videolarınızı seçerken teknik biçim gereksinimlerini görüntüler.

Ayrıca bir harekete geçirici mesaj düğmesi ve insanların tıkladıklarında ulaşacakları hedef URL’yi de seçebilirsiniz.

Dönüşümleri web sitenizdeki bir Facebook pikseli veya bir uygulama etkinliği üzerinden izlemek istiyorsanız, İzleme bölümüne gidin . Bu seçenekler, reklamınızı tıkladıktan sonra hedef kitlenizin işletmenizle nasıl etkileşime girdiği hakkında size bilgi verecektir.

Yayınla’ya tıkladıktan sonra… Tebrikler! İlk Instagram reklamınızı oluşturdunuz.

Instagram reklam ipuçları

Artık bir Instagram reklamı oluşturmak için gereken tüm teknik becerilere sahipsiniz. Ancak harika reklamlar bir sanattır, teknik değil.

Kullanıcıların ilgisini çeken ve memnun eden bir reklam oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar.

Hedef kitlenizi tanıyın

Hedef kitlenizi iyi tanıdığınızda, onlarla bağlantılı mesajlar oluşturabilirsiniz. Bu yüzden Instagram reklamlarınızı oluşturmaya başlamadan önce kitlenizi tanımak çok önemlidir.

Reklamlarınızı potansiyel müşterilerinizin bakış açısından düşünün:

 • Ürününüz veya hizmetiniz onlara hangi çözümü sunuyor?
 • Neye ihtiyaçları var ve ne istiyorlar?

Reklamlarınızı oluştururken hedeflerini ve değerlerini aklınızda bulundurun. Bunların hepsi onlarla ilgili – sizinle değil.

Metni akıllıca kullanın

“Bir görsel bin kelimeye bedeldir.” Ve bu iyi bir şey çünkü Instagram reklamlarınızda bu kadar çok metin kullanamazsınız. Teknik olarak, çoğu Instagram reklamı için en fazla 2.200 karakter kullanabilirsiniz. Ancak yalnızca iki satırlık metin kesilmeden görüntülenecektir.

Bu, her karakterin önemli olduğu anlamına gelir. Kitlenizle bağlantı kurmak için bunları akıllıca kullanın ve onları CTA düğmenize tıklamaları için motive edin.

Görselinizin %20’den Fazlasını Metin Kaplamasın

Instagram reklam görselinizdeki metin, görselin %20’sinden daha fazla olmamalı. Eğer metin eklemek zorundaysanız metnin çekici olduğundan emin olun. Marka kimliğiniz ve mesajınızı tamamlayan bir metin seçin. Aynı zamanda konuşma balonları ve benzeri araçlar kullanabilir veya reklamın metnini görselden çıkarıp, başlığa ekleyebilirsiniz.

Hikaye Reklamlarını İhmal Etmeyin

Instagram’ın Snapchat’ten ilham alarak geliştirdiği Stories özelliği son dönemin parlayan yıldızlarından. Stories bölümüne yaratıcı reklamlar vermek, kullanıcıyla anlık iletişim kurabilmeniz için imkanlar sunuyor. Instagram’a reklam verirken Stories bölümünde yaratıcı reklamlar üretmeyi gözden kaçırmayın.

Reklamlarınızda Kullanabileceğiniz Hashtagler Geliştirin

Hatırlanabilir, sizin mesajınızla bağlantılı ve mümkünse eşsiz hashtagleri reklamlarınıza katmaya çalışın. Aynı zamanda oluşturduğunuz diğer içerikler için de bu hashtagleri kullanın. Eğer kullanıcılar bu hashtaglere tıklarsa, reklamlar sayesinde daha çok kitleye ulaşırken, konuyla bağlantılı ürettiğiniz daha çok içeriğe ulaşabilirler.

Biajans.net 2012 yılından bugüne, yenilenen ve sürekli gelişen bir dijital reklam ajansıdır. Buraya tıklayarak Politikalarımız ve hakkımızda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca buradan yada buraya tıklayarak tamamlanan ve devam eden projelerimizi görüntüleyebilirsiniz.
Daha fazla bilgi için iletişime geçiniz..

Mustafa ÜST
Kurucu Ortak – Reklam/Analiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takvim

Şubat 2024
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Kategoriler

Son Yorumlar