fbpx

Dijital Reklam Ajansı Nedir?

Dijital Reklam Ajansı Nedir?

Basit bir ifadeyle, Dijital Reklam Ajansı, dijital çağda pazarlamanın değişen ihtiyaçlarını karşılamak için gelişen bir reklam ajansıdır.

Dijital ajans terimi artık yeni veya gizemli bir ifade değildir. Bunun yerine, aşırı ve sıklıkla yanlış kullanılan bir terim haline geldi. İfade oldukça karmaşık görünse de bazen kafa karıştırıcı olabilen belirsizliği her zaman kendisini öne sürmüştür.

Ancak herkesin dijital ajans olduğunu söyleyebildiği bir zamanda, bunun kitlemiz için tam olarak ne anlama geldiğini okuyucularımıza anlatma fikri aklımdan çıkmıyor. Bu yüzden bu blogda dijital reklam ajansı nedir, ne iş yapar ve faydaları nelerdir bunlara değineceğiz.

Dijital Reklam Ajansları Ne Yapar?

Dijital reklam ajansları ne yaparDijital reklam ajansları birçok konuda hizmet verebilir. Aslında verdiği hizmetten çok, önemli olan kısmı verdiği hizmetin kalitesidir. Yani aslında bir nevi seçim yapacağınız reklam ajansına bağlı olarak bu sizin firmanızı etkiler. Dijital ajanslar temelde; Web sitesi tasarımı ve geliştirme, arama motoru pazarlaması (tıklama başına ödeme, yeniden hedefleme), arama motoru optimizasyonu, sosyal medya pazarlama, içerik oluşturma, çevrim içi potansiyel müşteri oluşturma, çevrim içi marka geliştirme ve yönetimi, medya kampanyaları, video, e-posta pazarlama, mobil kampanyalar ve daha birçok hizmeti sunarlar.

Dijital reklam ajansları ne yapar? İşte Türkiye’de ve yurt dışında dijital reklam ajansları aşağıdaki faaliyetler kapsamında dijital pazarlama çözümleri sunar;

  • SEM – Search Engine Marketing yani Arama Motoru Pazarlaması
  • Facebook ve Instagram reklamları yönetimi
  • Web tasarım
  • Site trafik analizi
  • Performans takibi ve raporlaması
  • Sosyal Medya Yönetimi
  • SEO – Search Engine Optimisation yani Arama Motoru Optimizasyonu
  • Content marketing yani içerik pazarlaması
  • E-mail marketing yani e-posta pazarlaması

Dijital reklam ajansı ile çalışmanın avantajları nelerdir?

Dijital reklam ajansı ile çalışmanın avantajları, işyerlerinin ya da firmaların tanınma, marka bilinirliği artırımı ve kolay ulaşılabilme ihtiyaçlarını karşılamak nedeniyle kurulmuştur. Dijital reklam ajansları ile çalışmanın bir diğer avantajı ise, reklamın ulaştığı kişilerin tamamını müşteri haline çevirmektir. Bir diğer ve en büyük avantaj ise reklam ajansı ile çalışan bir işyeri ya da firmaların gereksiz kitlelere reklamlarını göstermek için daha fazla ücret ödemek yerine, akıllıca bir düzende reklamları yalnızca ilgili kitlelere gösterir.

Açık olmak gerekirse, bir ‘dijital ajans’, bir marka ile ilişkili her varlığın ister basılı ister dijital olsun, tasarım kalitesi ve genel estetiğine çok önem vermektedir. Bununla birlikte, her bir marka varlığının veya uygulamanın, şirketlerin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak şekilde çalışmasını sağlamak için özel dikkat gösterirler. Fikir ve varlık yaratmak ve bunları en verimli şekilde çalıştırmak için gerekli araç ve becerilere sahiptirler.

Bir dijital ajansın odağı tasarım estetiğinin ötesine geçer, aynı zamanda her türlü dijital platformda ve ne tür bir cihaz kullanıldığına bakılmaksızın genel kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurur. 

Dijital ajanslar ayrıca belirli bir dijital pazarlama / reklamcılık alanında, belirli bir pazarda, genel bir işletme büyüklüğünde veya türünde veya başka bir şekilde belirlenmiş bir müşteri tabanında uzmanlaşmış ajanslardır. Son yazdığımız Google’da Reklam Vermek İsteyenler İçin 10 İpucu adlı blog yazısını da incelemenizi tavsiye ederim.

Dijital bir ajans, ileri teknolojiye ve yüksek vasıflı web geliştiricilerine, programcılara, dijital pazarlama uzmanlarına ve SEO uzmanlarına yatırım yapmanın değerini biliyor. Gelişmiş beceri ve teknoloji parmaklarının ucunda olan dijital bir ajans, müşterilerine yaratıcı tasarım ve markalama hizmetlerinin yanı sıra çok sayıda dijital çözüm sunabilir.

İyi Bir Reklam Ajansı Nasıl Seçilir?

İyi bir reklam ajansı nasıl seçilir sorusunu Google’a sormadan önce şunu düşünün; Yanlış ajans size zaman, para ve en kötüsü, büyüme fırsatlarını kaybetmenize neden olabilir. Kalifiye bir dijital ajans için ek kaynaklar ayırmak, paradan tasarruf etmek ve işi kaybetmek yerine daha iyidir. Bu düşünce ya da cevap aslında seçeceğiniz reklam ajansının ne amaçla seçimini gerçekleştireceğiniz ile ilgilidir. İyi bir reklam ajansı seçerken araştırmasını yaptığınız ajansın geçmişteki projelerine göz atın. Seçiminize yön gösterecek olan en büyük etken diyebiliriz. Ve yine iyi bir reklam ajansı ile çalışmak için doğru ajansı bulmak gerekir. Bu doğru ajansın doğruluğunu size sadece Google gösterebilir. Araştırdığınız reklam ajansı için Google’da aramalar yapın ve kendi web sitesinin hangi sıralamalarda olduğunu görün.İyi bir reklam ajansı seçmenin birçok kriteri bulunuyor bunu ilerleyen günlerde yayınlayacağım makale ile daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yazımın sonuna kendini kanıtlamış beceri ve deneyime sahip dünyanın en iyi ajanslarını sizlerle paylaşıyorum. Ajanslara göz atarken, iyi tasarlanmış duyarlı bir web sitesi, güncel bir blog ve sosyal medyada “kanıt unsurları” olarak güçlü bir varlık da arayabilirsiniz. Yüksek kaliteli çevrimiçi mevcudiyeti olan ve kuruluşunuzla iyi bir kültürel uyumu olan bir dijital pazarlama ajansı, başarılı bir ortaklık için mümkün olan en yüksek şansı sağlayabilir.

En İyi Dijital Reklam Ajansları Listesi

En iyi dijital reklam ajansları unvanını almak için o ajansın yaptığı işler, verdiği hizmetler ve hizmet karşısında müşteri tarafından alınan geri dönüşümü baz alınır. İstanbul’da en iyi dijital reklam ajansları mevcuttur. Tabi bu “en iyi” olabilmesi için birazcık araştırma yapmak gerekir. Bu araştırmada ajansın kattığı değerlere ve kazandırdığı potansiyel müşterilere bakabiliriz. Biz İstanbul’da en iyi dijital reklam ajansı yerine global olarak Türkiye’de ve Avrupa’da olarak yani Türk ajansları ve Yabancı ajanslar olarak sizin yerinize en iyi olanları araştırıp birkaçını listemize ekledik.

İşte kanıtlanmış beceri ve deneyime sahip dünyanın en iyi dijital reklam ajanslarından birkaçı.

En iyi dijital reklam ajanslarıTürkiye’de ki Dijital Ajanslar

WediaCorp

Taximpro Yaratıcı Medya

Biajans

Teknovia

Avrupa’da ki Dijital Ajanslar

İnfo

WeAreBrain

Edenspiekermann

MyClientSrich

DISKO

 

Dijital Reklam Ajansı İstanbul

Dijital reklam ajansı İstanbul ve Türkiye’de birçok şehirde mevcut. Fakat firmanızı & markanızı güvenle teslim edebileceğiniz bir ajans ile çalışmak için detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. İstanbul dijital ajansı olarak (biajans.net) yüzlerce freelancer olarak ekibimize dahil çalışanımızla birlikte Türkiye’nin her şehrine her semtine hizmet veriyoruz. İstanbul’da dijital reklam ajansları genelde tek bir veya iki hizmet sağlayabilmekte. Bu sebepten alacağınız hizmet kısıtlıdır. Yani birkaç farklı ajans ile çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Fakat biajans.net müşterinin ihtiyacı olan tüm hizmetleri tek bir ajans da toplayarak müşterilerine kolaylık sağlar. Örneğin, herhangi bir İstanbul’da dijital reklam ajansı ile çalışırken alacağınız hizmet Adwords, sosyal medya reklamları gibiyken biajans.net; Sosyal medya yönetimi ve Reklamları, Google Adwords, Web Tasarımı, SEO, Dijital pazarlama, Logo tasarım, Marka Bilinirliği, Kurumsal Kimlik, Tanıtım Filmi gibi daha birçok hizmeti tek bir adresten ulaşmanızı sağlar. Bu sebepten İstanbul’da dijital reklam ajansı ile anlaşmadan önce iyi araştırmanızı tavsiye ederim.

 

Dijital Pazarlama Ajansı

Dijital pazarlama ajansı, isminden de anlaşılacağı üzere dijital medyadaki pazarlama faaliyetlerini yöneten ve raporlayan ajanstır. Peki dijital pazarlama ajansı ne iş yapar?

“Dijital pazarlama ajansı ne iş yapar?” Sorusunu yanıtlamadan önce sunu belirtmekte fayda var. Pazarlama kelimesinin anlamını hepimiz biliyoruz. Ama kısacası pazarlama ticari bir terim olup ürün, mal veya hizmetlerin son tüketiciye ulaşmasına pazarlama diyoruz. Peki dijital pazarlama ajansı içindeki pazarlama kelimesi cümleyi nasıl değiştiriyor gelin bir bakalım.

Klasik pazarlamada televizyon, gazete, radyo, broşür, el ilanları gibi kanallar kullanılırken dijital pazarlama ajansı içinse çağımızın iletişim kanalları olan dijital mecralar kullanılır. Örneğin; İnstagram gibi sosyal medya platformları ya da Google’da. Yani dijital pazarlama ajansı pazarlamayı gazete radyodan farklı çağımıza uygun dijital platformlarda yapar. “Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar?” Sorusunu daha detaylı ama kısaca açıklayacak olursak eğer; Dijital pazarlama ajansı, Web sitesi (tasarım ve yazılım) hazırlar, SEO ve SEM yönetir, Raporlama ve Performans takibi yapar, Sosyal medya için içerik hazırlar ve reklam hesaplarını yönetir.

 

Marka Reklam Ajansı

Marka reklam ajansı ile çalışmak işinizi kolaylaştırır. Markanızı ön plana çıkararak kurumsal bir kimlik ile süslendiren marka reklam ajansıdır. Marka reklam ajansı firmanızı dijitalde ön plana çıkararak insanlara (Potansiyel müşteri) markanızı gerek reklamlar ile gerek organik olarak sunarak Dijitalde yer edinmenizi sağlar. Unutmayın marka yatırımdır. Hedef kitleniz tarafından sahiplenilecek akıllarında kalacak şekilde markanızı oluştun. Marka reklam ajansı ile markanızın başarısını arttırmak için bize ulaşın.

 

Online Reklam Ajansı

Online reklam ajansı ile online reklamlar diğer adıyla internet reklamları için strateji geliştirerek Google Ads reklamları, Yandex direct, Facebook Ads vb. reklam platformlarının yönetimini yapıyoruz. Online reklam ajansı reklam bütçenizi optimize eden ve raporlayan bir dijital reklam ajansıdır. Yukarıda açıkladığımız konularla aynı olan online reklam ajansı marka reklam ajansı ya da dijital reklam ajansına eş değer gösterilebilir.

 

Sosyal Medya Reklam Ajansı

Sosyal medya reklam ajansı ya da sosyal medya ajansı olarak bilinen, sosyal medyada kişi ya da firmaların kendi içeriklerini ürettikleri, fikirlerini anlatabildikleri ve hedef kitleye uygun reklam düzenlemeleri yapabildiği bir dijital platformudur. Daha açıklayıcı olmak gerekirse Sosyal medya bir paylaşım platformudur. Buradaki paylaşımın hedefini, amacını ya da içini nasıl doldurduğunuz sosyal medya ajansı tarafından aldığınız yönlendirmelere bağlı olarak size kalmıştır.

Bir sosyal medya ajansı sizin hesabınızı ya da hesaplarınızı yönetirken markanızı kendi markası gibi benimser ve en ince ayrıntısına kadar analiz eder. Sosyal medya ajansı içerik planlarını hazırlarken markanız için en doğru paylaşımları sağlar.

Kısacası sosyal medya ajansı sizin yerinize markanızı tanıtan, marka bilinirliği oluşturan, strateji ve raporlar oluşturan, sosyal medya reklam hesaplarınızı yöneten, doğru hedef kitleye ulaşan ve ününü ya da hizmetinizi doğru kullanıcılara gösteren ve pazarlayandır.

Neden Dijital Ajans Seçmeliyim?

Bugünün alıcıları teknoloji meraklısı ve en iyi ürünleri ve hizmetleri en iyi fiyatlarla bulmak istiyor. İşletmeniz hedef kitlenize ulaşmak için en son teknolojiyi ve mümkün olduğunca fazla kanalı kullanmıyorsa, bugünün çevrimiçi pazarında bulunmama riskiyle karşı karşıyasınız.

İşletmenizin büyümesine yardımcı olacak bir dijital ajans arıyorsanız, başlamak için bugün Biajans.Net ile iletişime geçin.

Google'da birinci sayfaya gelmek için

Dijital Reklam Ajansına mı İhtiyacınız Var?

Site içi SEO ve dış link yapılandırması gibi bir çok hizmeti biajans.NET üzerinden gerçekleştirin. SEO hizmetinin yanı sıra Sosyal Medya, Adwords ve Web Tasarım hizmetlerimizi de inceleyebilirsin. Ayrıca İnstagram Reklamları ve Facebook Reklamları gibi sosyal medya reklamları için blog’umuzu inceleyebilirsiniz. Bu arada bizi Facebook ve İnstagram üzerinden takip etmeyi unutma. Bol kazançlı günler..

Şimdi İletişime Geç

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemli