fbpx

5 Adımda İnstagram Reklam Vermek

İnstagram Reklam Vermek

Bu blog  yazımda 5 adımda İnstagram reklam vermek için tüm tecrübelerimle sizleri bilgilendireceğim.

Günümüzde hemen hemen herkes İnstagram reklamları için bir şeyler söylüyor. Fakat İnstagram’da reklam vermek aslında anlatılan kadar kolay değildir. En basit şekilde yanlış seçilen kampanya türü yada yanlış tanımlanmış bir hedef kitle yüzünden reklam bütçeniz boşa gidebilir. İnstagram reklamları diğer reklam türleri (Adwords veya Youtube) gibi benzer görünse de farklı algoritmalarda çalışan reklamlardır. Bu sebepten dolayı seçtiğiniz reklam formatının önce algoritmasını öğrenmelisiniz. Neden İnstagram reklamı diye eğer bana sorarsanız İnstagram reklamları ve Facebook reklamları daha sonuç odaklı reklam türleridir.

Günümüzde insanlar aktif olarak İnstagram ve Facebook kullandığı ve bu platformlarda her hareketlerini fotoğrafladığı yada bildirdiğini hepimiz birer kullanıcı olarak biliyoruz. İnstagram reklamları Burada reklam vereceğiniz hedef kitleyi seçerken, insanların davranışlarına ve demografik bilgilerine göre seçimler yapmamızı sağlayan bu platform, bu bilgileri zaten bizden alıyor, biz izin veriyoruz.

Örneğin konum bilgimizi paylaşmak, yada sevdiğimiz içerikleri paylaşmak veya beğenmek. Algoritma yaptığımız her hareketi kaydediyor ve neyle ilgilendiğimizi yada ilgilenebileceğimizi tahmin ederek karşımıza reklam çıkartıyor. Ve bu sizin reklamınız olabilir. Tabi doğru kitle doğru zaman ve doğru kampanya türünü seçerek. Şimdi 5 adımda İnstagram reklam vermek için devam edelim …

Bu yazıya önerilen diğer blog yazıları: Facebook Özel Kitleler Nasıl Ayarlanır? Google’da Reklam Vermek İsteyenler İçin 10 İpucu

 • Kampanya Türünü Seçin

Reklam hesabınızın ana sayfasından “Oluştur” a tıklayarak ilk kampanyanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Burada seçeceğiniz kampanya türleri içinden işletmeniz için en idealini seçmelisiniz. Her kampanya türü farklı algoritmalar ile çalışır. Kaynak: #Yardım Merkezi

 • Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Sürecin bir sonraki adımında reklamlarınızı göstermek istediğiniz hedef kitleyi belirlemeniz gerekiyor. Facebook bu noktada bize yaş, cinsiyet, konum, ilgi alanı gibi birçok hedefleme seçeceği sunmaktadır. Aynı zamanda hedefleme yapabileceğiniz gibi hariç tutma da yapabilirsiniz. 

 • Reklam Alanlarını Düzenleyin

Bu bölümde “otomatik reklam alanları aktif ve tavsiye edilen olarak karşımıza geliyor. Otomatik reklam alanlarında sistem, mevcut bütçeyi en iyi şekilde kullanmak için reklam alanlarını otomatik belirler. Eğer reklamınızı sadece İnstagram’da yayınlamak istiyorsanız “Manual Reklam Alanları” seçeneğini seçerek hangi cihazda hangi alanlarda reklamınızın yayınlanmasını seçebilirsiniz.

 • Bütçe ve Teklif Ayarları

İnstagram reklamlarında günlük bir bütçe sınırı ile süresiz olarak (yani siz durdurana kadar) reklam verebileceğiniz gibi belirli tarih aralığında yayınlamak üzere toplam bir bütçe de belirleyebilirsiniz.

 • Sayfa Gönderisi Reklamınızı Oluşturun

Sürecin bir sonraki aşamasında artık reklam vermek istediğiniz gönderiyi seçip, reklam oluşturma işlemini tamamlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle hangi Facebook ve İnstagram sayfasını kullanacağınızı seçmelisiniz. Ardından gönderiyi seçin butonuna tıklayarak tanıtımını yapmak istediğiniz gönderiyi seçmeniz gerekiyor.

 

İnstagram Reklam Nasıl Verilir

Sosyal medya reklamları artık popüler hale geldi. İnsanlar Google’a İnstagram reklam nasıl verilir yada İnstagram’da reklam verme gibi bir çok arama yapıyor. Bu kadar merak edilen bu İnstagram reklamı nedir? Nasıl verilir?

İnstagram’da reklam vermek aslında yukarıda bahsettiğimiz birkaç maddeden oluşuyor. Fakat bu iş profesyoneller tarafından yapılması gereken bir konu. Çünkü İnstagram’da reklam vermek bilgiye dayalı ve tecrübe gerektiren bir konudur.

Kısacası İnstagram reklam nasıl verilir sorusuna değinelim. Sosyal medya reklamları için öncelikle Business Manager hesabınızın olması gerekiyor. Eğer hesabınız yoksa Business Manager linke tıklayarak hemen bir tane oluşturmalısınız. Hesabınızı oluşturduktan sonra Facebook ve İnstagram sayfanızı Business Manager hesabınıza entegre edebilirsiniz.

Daha sonra bir reklam hesabı oluşturun ve bu oluşturduğunuz reklam hesabını Business Manager’e ekleyebilirsiniz.

Yukarıda belirtmiş olduğum tüm işlemlerin ardından Facebook Reklamları Power Editor kısmına giderek reklam verebilirsiniz.

Şunu hatırlatmakta fayda var, sosyal medya reklamları yada vermek istediğiniz İntagram reklamı bir bütçeye dayanır. İnstagram ve diğer reklamlarda da reklam verirken konuyu iyi bildiğinizden emin olun. Yayınlayacağınız reklamlarda doğru hedef kitleyi doğru zamanı ve doğru bütçeyi ayarlayamazsanız her şeyi doğru yapsanız bile reklamınızdan performans alamazsınız. Ayrıca boş tıklamalar alıp durursunuz. A/B testi yapmanızı kesinlikle öneririm. Ve son olarak kesinlikle tecrübeniz yoksa bir uzman ile yada bir ajans ile çalışın.

 

İnstagram Sponsorlu Reklam Verme

İnstagram’da sponsorlu reklam nasıl verilir? İnstagram sponsorlu reklam verme nedir? Veya İnstagram sponsorlu reklamlar ne demek sorusuna vereceğimiz en iyi cevap; İnstagram uygulamasında gösterilen görüntülü veya hikaye reklamlarıdır. İnstagram sponsorlu reklam verme için Facebook reklam yöneticisi kullanılarak verilir. Bu reklam yöneticisi ile Facebook ve İnstagram’da sponsorlu reklamlar verebilirsiniz.

Milyarlarca kullanıcıya ulaşabileceğiniz bu sosyal medya reklamları sizi en etkili yoldan hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. İnstagram sponsorlu reklam vermek için bir uzman ile çalışmanızı tekrar tekrar dile getirmek zorundayım maalesef. Dijital pazarlamada yerini alan İnstagram sponsorlu reklamlar gün geçtikçe büyümekte ve kendini geliştirmektedir. Sizde sosyal medya reklamları ile işletmenizi büyütmek için hemen harekete geçin ve bir uzman ile çalışmaya başlayın.

İnstagram sponsorlu reklam verme için hemen BURAYA tıklayarak bir Business Manager hesabı oluşturun ve İnstagram sponsorlu reklamlar oluşturarak bir başlangıç adımı atın.

 

İnstagram Reklam Ücretleri

İnstagram reklam ücretleri 2020, İnstagram reklam fiyatları nedir? konusunu her sektörden marka merak ediyor. Sponsorlu İnstagram reklamı vermek için bir alt limit bulunmuyor. Markalar yada kişiler istedikleri bütçelerde reklam vermekte özgürdür. Her gönderi başına bir sponsorlu reklam bütçesi verilebileceği gibi birden fazla gönderi için bir kampanya limiti de belirlenebilir.

İnstagram reklam ücretleri 2020 sponsorlu reklam fiyatları için istediğiniz bir bütçeyi belirlemekte özgürsünüz. Daha fazla satış ve bilinirliğe odaklanan Biajans Dijital Reklam Ajansı gibi bir ajans ile çalışıyorsanız onların size tavsiye ettiği bütçeleri kullanmanızı öneririz. Bir reklam ajansı veya reklam yöneticisi ortalama bir bütçe tavsiye ederken;

 • Firmanızın pazardaki konumu ve durumu
 • Hedeflediğiniz potansiyel müşteriler ve demografik bilgileri
 • Ortalama etkileşim ve dönüşüm oranları
 • Performans sonrası analiz ve rapor sonuçları

Gibi parametreleri kullanarak optimum bir aylık bütçe belirlemeye çalışır. Bu durumda boşa reklam harcamaları ve tıklamaları yerine doğru kitleye nokta atışı yaparak gerçek tıklamalar elde ederek potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı mümkün kılar.

Tekrar İnstagram reklam fiyatları nedir? Sorusuna gelecek olursak, başta belirttiğimiz gibi reklam verecek marka, kişi yada çalıştığınız ajansın bütçe planına göre değişkenlik gösterir. İnstagram reklam ücretleri 2020 yılında şuan için bir alt limiti bulunmuyor. Gelecek yıllardaki güncellemeler ile değişiklik gösterebilir tabi.

Sponsorlu İnstagram reklamı çıkarken karşılaşabileceğiniz en büyük sorunlardan biride İnstagram reklam ücretleri.

Kimsenin boşa atacak parası olmadığını düşünürsek size önerim bir ajans yada uzmanla çalışmanız. Sponsorlu İnstagram reklamı çıkmak istiyorsanız İnstagram Reklamları tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Veya sosyal medya reklamları yerine Google’de reklam vermek istiyorsanız yazımızı Google’da Reklam Vermek İsteyenler İçin 10 İpucu okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

 

Sona doğru..

Bunları Biliyor musun?

Evet yazımızın başında 5 adımda İnstagram reklam vermek ile başladık. Ve devamında İnstagram’da sponsorlu reklam nasıl verilir, İnstagram reklam ücretleri 2020 gibi Google’a soran kullanıcıların sorularını elimizden geldiği kadar cevaplamaya çalıştık. Ve bitirmeden önce göz atmanızda faydası olacağını düşündüğüm İnstagram reklam vermek için muhakkak kullanacağınız birkaç tavsiyem olacak;

 • Hedef kitleniz ile alakalı reklamlar yaratın.
  • En iyi müşterilerle güçlü bir etkileşim için özel hedef kitleleri kullanın.
  • Yeni takipçiler için birbirlerine benzeyen kitleleri kullanın.
  • İlk elden kullanıcı deneyimi için kişisel hesap açın.
 • A/B Testi ile farklı reklam görselleri ve farklı hedef kitleleri test edin.

Sizin de iyi bildiğiniz gibi, İnstagram görseller ile hedef kitleniz etkileşim yaratabilecek potansiyelde bir platform.

 • Görsellerinizde çok fazla metin kullanmaktan kaçının.

 • Web sitenize link verin

Paylaşımlarda linklerin olmaması ister istemez geri dönüş oranlarının da azalmasına ya da istenen düzeyde ölçülememesine neden oluyor. 

 • Video reklamlarını kullanın

Video reklamları da en az görsel reklamlar kadar büyük geri dönüş sağlıyor.

 • Reklamınızda kullanabileceğiniz #Hashtagler araştırın.

 

Son Bir Bonus

Instagram kullanıcılarının %71’i bir markayı arıyor

Kullanıcıların %70’i instagram’da bir markayı arıyorlar. Bu mecrada olmanız, müşterilerinize kendinizi göstermeniz için başka bir neden. 

Instagram kullanıcıların %80’i bir işletmeyi takip ediyor

Bu oran işletmenizin Instagram’da var olması için büyük bir sebep. Aynı zamanda 200 milyon Instagram kullanıcısı her gün aktif olarak işletme profillerini ziyaret ediyor.

Facebook’a göre 10 kat daha fazla etkileşim oranı

Facebook her ne kadar 1.4 milyardan fazla kullanıcı sayısıyla en önemli sosyal medya kanallarından birisi olsa da instagram’da markalar Facebook’a göre 10 kat daha fazla etkileşim alabiliyorlar. 

Kullanıcıların %67’ı Instagram sayesinde yeni ürünler hakkında bilgi sahibi oluyor

Instagram kullanıcıların yarısından fazlası yeni bir ürünü bu mecra sayesinde keşfettiler. Aynı zamanda kullanıcıların %30’u ise keşfettikleri bu ürünleri satın aldıklarını söylüyor. Yani her üç kişiden biri instagram aracılığı ile bir satın alım işlemi gerçekleştiriyor. Bunun ne kadar yüksek bir oran olduğunun farkında mısınız?

 

İnstagram reklam vermek için

Sosyal Medya Ajansına mı İhtiyacınız Var?

Site içi SEO ve dış link yapılandırması gibi bir çok hizmeti biajans.NET üzerinden gerçekleştirin. SEO hizmetinin yanı sıra Sosyal Medya, Adwords ve Web Tasarım hizmetlerimizi de inceleyebilirsin. Ayrıca İnstagram reklam vermek için İnstagram Reklamları ve Facebook Reklamları gibi sosyal medya reklamları için blog’umuzu inceleyebilirsiniz. Bu arada bizi Facebook ve İnstagram üzerinden takip etmeyi unutma. Bol kazançlı günler..

Şimdi İletişime Geç
11 Responses
 1. Nazan

  Merhaba, bir süredir yazılarınızı takip ediyorum. İnstagramda çanta ve ayakkabı üzerine bir butik açtım, birkaç ay oldu henüz satış yapabilmiş değilim. Reklam da verdim düşük bütçelerle 5 -6 kez, farklı reklam türü de denedim etkileşim oluyor ama profil ziyaretleri düşük kalıyor, beğen geç daha çok. Yakında daha yüksek bütçe ile deneyeceğim ama sürekli reklam ver ne zaman satışa dönecek endişeliyim. Satışa dönük yapılması gerekenler konusunda da bazı yazılar paylaşabilir misiniz?
  Teşekkürler,

  1. Merhaba Nazan hanım, İnce yorumunuz için teşekkür ederiz. Yakın bir zamanda bununla ilgili bir blog yazısı yazacağız. Kısaca sorunla ilgili şunu belirteyim. Sosyal medya etkili ve güçlü bir reklam platformudur. Fakat kullanıcılar şunu kaçırabiliyor. İnstagram gibi sosyal medya platformlarında etkili ve geri dönüşü olan bir reklam için süreklilik gerekiyor. Haftanın bir kaç günü yada ayda 9-10 gün reklam çıkmak size çok bir şey kazandırmaz malesef. Örnek vermek gerekirse, sosyal medyada her gün post paylaşan hikaye paylaşan bir profile ziyaretçi beğeni ve yorum gelir. Çünkü sürekli etkileşim dedir. Fakat diğer yandan haftada bir kez yada haftada 3 kez post paylaşan birine yorum beğeni ve takipçi de doğal olarak az gelir. Sosyal medyada düşük bütçeyle de olsa günlü sürekli reklam çıkmanız gerekiyor. Aradan biraz süre geçince zaten fark edileceksiniz ve etkileşiminiz artacaktır.

 2. Selin Uygur

  merhaba
  daha önce instegram da işletme profiline geçerek reklam yapabiliyordum.
  şimdi işletme profiline geçemiyorum ne yapmam gerekiyor.

  1. Merhaba Selin hanım, İnstagram işletme profiliniz şuanda açık olabilir. Siz farketmemiş olabilirsiniz. Bu bazen bir çok kullanıcının gözünden kaçabiliyor. İlk olarak bunu bir kontrol edin. Eğer kontrol sonrasında geçiş yoksa cezalandırılmış olabilirsiniz. Daha önce uyarı aldınız mı? Son olarak çözüm için instagrama e-posta göndermeniz olacaktır.

 3. Mehmet CAN

  Uygulamamın reklamını instagramda yapmak istiyorum sadece. Reklamın üstüne tıklanıldığında direk uygulama açılsın ama facebookta değil sadece instagramda. Ayrıca reklam kitlesinin otomatik oluşturulması gerekiyor, manuel yapıldığında verim alamıyorum.

  1. Merhaba Mehmet bey, Uygulamanızın reklamını sadece instagram üzerinde yayınlamak istiyorsanız manual reklamıları kullanmanız gerekiyor. Önerilen otomatik reklamları seçerseniz belirli kalıpdaki platform bölümlerinde reklamınız gösterilir. Ayrıca reklamın üzerine tıkladığında değilde reklam altında bulunan uygulamaya git gibi butonlar ile uygulama sayfasına yönlendirebilirsiniz. Bunu da yine reklam metninizi oluştururken yapmanız mümkündür.

 4. Ömer S.

  Merhaba ben butik sahibiyim. İnstagram reklamlarında bütçeyi arttırmak istiyorum ancak başarılı olamıyorum. Can’t add more money başlıklı bir uyarı alıyorum. Sistem burada nasıl bir yöntem izliyor? Beni aydınlatabilir misiniz?

  1. Merhaba Ömer bey, reklamınızın kampanya ayarlarını yaparken koymuş olduğunuz bütçe sınırını kaldırıp kampanyayı yeniden yayınlarmısınız. Bir diğer düşüncem birden fazla reklam hesabı açıp kart tanımlamanızı yanlış yapmış olabilirsiniz. Sonucu bize info@biajans.net mail atarsanız kontrol ederiz.

 5. Işıl

  Merhabalar. 1 ay öncesine kadar aynı tutar ve süre ile profil ziyaretim 900 civarı olurken son 1 aydır 120 lere düştü. Sizce ne yapmalıyım

 6. Sude Nazlı Sever

  Merhaba instagramda bir video paylaştım bunun tanıtımını yapmak istiyorum ama bu video kullanılamaz diyor neden acaba

 7. Faruk Açıkalın

  Merhaba,
  Instagram reklaminda hedef bolge olarak ne kadar çok sehir/ilce eklemek mi iyidir, yoksa daha cok müşteri getirebilecek az ve öz bolge secimi mi? Sehir/bolge secimi azaldikca gonderinin erişim sayisi azaliyor. Ayni durum ilgi alanlar, yaş icin de gecerli?

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemli